Top Ad
I DIG Radio
www.idigradio.com
Listen live to the best music from around the world!
I DIG Style
www.idigstyle.com
Learn about the latest fashion styles and more...

Sophie Pikett wins Heaton 10km in UK results round-up

Written by 
Published in Athletics
Tuesday, 14 November 2023 08:21
News from recent road, fell, indoor, walks and multi-terrain events featuring a quality North East 10km, a respectable 10km for a cycle pro and an historic first overall womens win in the 96th Enfield 7 Walk

HEATON 10km, November 12

Chris Coulson narrowly won the mens race in 31:05 from Adrian Bailes.

The womens race went to former Belgrave Harrier and Surrey League winner Sophie Pikett.

Former English National age-group champion Justina Heslop was first W40 in fourth overall and she was closely followed by first W45 Helen Waugh, who curiously has done just one other race in the last 12 months according to Power of 10 when running 2:50:45 in the London Marathon.

Ray Smedley, the 1972 Olympic 1500m semi finalist, was the first M70 athlete.

Chris Coulson wins Heaton 10km (David Hewitson)

Overall: 1 C Coulson Hough 31:05; 2 A Bailes Birt 31:14; 3 L Taylor Sund M35 31:26; 4 A Brown Morp 31:35 ; 5 F Davies Heat 31:36; 6 J Anderson NSP M40 31:39; 7 C Larkin Heat 31:46; 8 M Hedley Tyne B 31:49

M45: 1 A Heppell Gosf 33:09

M50: 1 R Bee 34:30

M55: 1 W Pearson 35:46

M60: 1 G Penn 37:01

M70: 1 R Smedley 43:17

Heaton 10km start (David Hewitson)

Women: 1 S Pikett Els 35:00; 2 M Pace 36:37; 3 G Weston 37:01; 4 J Heslop W40 37:10; 5 H Waugh W45 37:32

W50: 1 K Stevenson 38:10; 2 A Fletcher 39:33; 3 J Denholm 39:37

W55: 1 J Murdy 40:08

W60: 1 H Robinson 43:59

BLAST RUNNING 5km / 10km, Edinburgh, November 12

Overall (5km): 1 R Welsh (Gala) 16:36; 2 C Bullen 16:56; 3 R Umpleby (Cthy) 17:01

Women: 1 J Rowlands 19:15; 2 J Bullen (Tm E Loth, U17) 22:14; 3 Y Bogdanova (Unatt, U17) 23:21

W60: 1 K McAllister (Falk) 23:22

Overall (10km): 1 M Pryde (Loth) 31:26; 2 R MacNeil (Cthy) 32:59; 3 M MacIocia (Metro) 33:52

M60: 1 S Ingledew (Edin) 39:12; 2 J Mayers (Muss) 39:53

Women: 1 E Jackson 41:05; 2 J Gudgin (Cgie, W60) 44:39; 3 E Stahr (Unatt) 45:08

BUGGY CLUB 5km, Lisburn, November 12

Overall: 1 D Carlisle (Anna) 19:19; 2 K Henderson (W) 20:30; 3 P Owens (W) 20:44
Women: 1 Henderson 20:30; 2 Owens 20:44; 3 C Frazer  22:31

SODBURY SLOG MT, Chipping Sodbury, Gloucestershire, November 12

Ben Rawlins, a regular in the home countries international 5km race, took this event which is described as not for the faint-hearted in 61:41.

Annabell Granger, 50, who clocked 2:45:21 in this years London Marathon, ran 75:13 to head the womens race.

Overall (v tough 10M MT):

1 B Rawlins (Wbury) 61:41; 2 W Massey (Wbury) 62:35; 3 D Shepherd (B&W) 64:05

Women: 1 A Granger (B&W, W45) 75:13; 2 C McAleese (Vegan) 75:58; 3 K Newcombe (Stroid) 77:53

STOWMARKET STRIDERS SCENIC 7, Stowmarket, November 12

Overall: 1 K Clements (SB) 34:16; 2 J OBrien (M45) 39:47; 3 J Hayward (Smkt, U20) 39:51

M55: 1 D Solomon (Felix) 42:25

Women: 1 E Moyes (AFD) 41:56; 2 K King (St Ed) 42:48; 3 K Creak (Col H, W35) 43:29

SRI CHINMOY 10km, Battersea Park, November 11

Oliver Prior narrowly won the mens race in 31:46 while Anna Culling was first woman in 34:08.

He only finished 31st overall but the best known sportsman in the race, Leo Hayter, did set a PB.

The professional cyclist who is with Ineos Grenadiers and who won a bronze medal in the world under-20 Cycling road race championships in 2022, ran 35:03.

Leo Hayter at Battersea

Overall: 1 O Prior Bel 31:46; 2 B McIntosh Vale R 31:50; 3 N Bester Best 31:58

ESSEX REMEMBRANCE RUNS, Saffron Walden, November 11

Overall (5km): 1 J Lawler (EMAC, M45) 16:18; 2 O Velayos Hernando (SACL) 16:48; 3 A De Koning (Esx Sch, U15) 18:07

Women: 1 V Suett (Hals) 18:53; 2 T Wiley (Harl RT, W35) 20:07; 3 H McCart (Ips J, U15) 20:29

Overall (10km): 1 G Carey (Spring S) 34:18; 2 P Schofield (M40) 35:26; 3 J Preston (Belg) 35:50

Women: 1 S Wright (Harl, W40) 40:08; 2 G Bedford (Hunts, W40) 41:45; 3 K Williams (Royst, W35) 42:15

Dean Williamson (Mark Easton)

Overall (HM): 1 D Williamson (Col H) 71:03; 2 A Graves (Ttree, M35) 78:36; 3 C Dyce (Saff, M55) 79:16

M60: 1 O Dare (With RC) 83:36

Women: 1 L McDonnell (Wym, W40) 85:30; 2 A Eddery (Walden Tri, W40) 92:27; 3 D Mallows (Ttree, W40) 93:29

NEWTON 3km / 10km, Cambuslang, November 11

Overall (3km): 1 H Melrose (Loth, U13) 11:37; 2 R Dodds  12:16; 3 R Lennox (Shett, U11W) 13:04

Women: 1 Lennox 13:04; 2 R Collings (Loth, U11) 13:29; 3 E Campbell (Cambus) 15:06

Overall (10km): 1 R MacDonald (Law) 32:27; 2 C Drummond (Giff N) 32:45; 3 E Duernberger (Edin) 32:59

M60: 1 G Matheson (Falk) 39:23

Women: 1 N Wangler 37:22; 2 D Hughes (Edin) 39:15; 3 L Tyler (DunblaneR, W50) 40:04

GLEN CLOVA HALF-MARATHON, Glen Clova, Angus, November 11

Overall: 1 L Rodgers (Fife) 68:32; 2 D Webster (Dund R) 74:32; 3 M Sheridan (Dund R) 77:51

M40: 1 J McBain (Dund H) 79:01; 2 S Curran 80:13

M50: G McKinley (Dund R) 82:31

Women: 1 R Van Rensburg (Fife, W50) 88:05; 2 J Dickson (Fife, W40) 88:26; 3 A McNeilly (Dund R, W40) 89:46

W60: M Taggart (Dund R) 1:45:34

EVEN SPLITS YORK 5km SERIES, York, November 10

Overall: 1 A Ford (Have, U20) 15:01; 2 R Slater (Gosf, U20) 15:02; 3 K Sunman (Holm) 15:03

M65: 1 D Ianson (LonelyGoat) 19:39.

U17: 1 C McAndrew (York) 15:51; 2 B Jamieson Wannell (York) 15:54; 3 W Hardy (York) 16:20

Women: 1 R Sykes (Holm) 17:20; 2 H Foster (Win, U20) 17:58; 3 N Drakeford (Barns) 18:00

W50: 1 J McCarthy (Ilkley) 19:44

WESTON PROM 5 (IncL JUNIOR MILE), Weston super Mare, November 9

Overall (1M): 1 S Barker (N Som, U17) 5:19; 2 E Salter (Taun, U13) 5:48; 3 H Hughes Davies (Unatt, U11) 6:25

Women: 1 L Hawkins (Unatt, U20) 7:21; 2 E Salter (Taun, U11) 7:38

Overall (5M): 1 C Moore (GWR) 26:29; 2 A Holland (Tav, M35) 27:32; 3 D Stacey (Weston, M40) 28:23

Women: 1 H Taunton (Taun) 29:02; 2 V Ratcliffe (Somer, W45) 31:39; 3 E Gard (B&W) 31:43

W65: 1 J Harrison (B&W) 36:23

JOHN MUIR WAY NOCTURNAL 6-HOUR RACE, Port Seton, November 11

Overall (5km laps):

1 R Turner (Muss, M50) 5:46:16 (68.9km); 2 S Eydmann (W) 6:05:44 (63.6km); 3 J Logan (Gnock) 6:15:26 (63.6km); 4 H Robertson (Sprburn, M40) 6:32:07 (63.6km); 5 A Aitken (W) 5:56:39 (58.3km); 6 G Flowerdew 6:01:38 (58.3km)

M60: R Toller (Dund R) 5:44:48 (42.4km)

Women: 1 Eydmann 6:05:44 (63.6km); 2 Aitken 5:56:39 (58.3km); 3 H Imrie (W50) 6:01:51 (58.3km); 4 M Young (Penic, W50) 5:59:27 (53km)

W70: R Toller (Dund R) 5:44:47 (37.1km)

BURLEY MOOR RUN, Burley-in-Wharfedale, November 11

Overall (11km/800ft): 1 J Cummings (Ilkley) 42:35; 2 O Murphy (Ilkley) 43:36; 3 H Kingston (NLFR) 44:26; 4 J Hall (Wharf) 45:29; 5 S Bentham (Ilkley) 46:29; 6 T Edwards (Leeds C) 46:43

M50: J Green (Ilkley) 51:22

Women: 1 S Bevan (W50) 58:32; 2 M Riglin (Rlagh) 60:04; 3 S Wilson (P&B) 60:37; 4 J Powell (Wharf, W50)

Shepshed 7, Leicestershire, November 5

Overall: 1 S Allen (OWLS) 38:22; 2 M Martinez (Birst) 40:02; 3 M Couldwell (Charn, M40) 40:41; 4 L OConnor (Shepshed, M40) 41:04; 5 J Harrison 41:30; 6 C Baxter (Shepshed, M40) 41:46

M50: 1 K Fitch 44:02

M60: 1 B Benson (Hunc) 46:29

Women: 1 C Nurse (W end) 45:38; 2 L Harper (Poplar, W35) 46:28; 3 N Stevenson (Poplar) 47:26

W55: 1 N Nealon (Hunc) 49:24; 2 K Ramsey (Charn) 51:22

WALKS

96th ENFIELD WALK, November 12

In clear skies and sunshine, although on the chilly side, there was a start line quiet time of reflection for the fallen in the service of their country and the passing of the much respected Leaguer Noel Blatchford who died in Italy shortly after winning a European Masters W75 silver medal in Pescara in the 5000m walk.

Appropriately, as history was made with women dominating, Grazia Manzotti, who herself won two golds and a silver in Italy, became the first woman in the long history of the event (this was the 96th edition) to win the overall race, which she did in convincing fashion.

Additionally four other women crossed the finishing line before Mark Culshaw took the mens title though multi world walks champion and M75 Ian Richards did go faster than Culshaw in the less restrictive category B standard.

Overall:
1W Grazia Manzotti Tonbridge AC 64:30 W50
2W Melanie Peddle Loughton AC 66:57 W55
3W Jacqueline Benson Ashford AC 69:53 SW
4W Penelope Cummings Herne Hill H 71:09 W45
5W Maureen Noel Belgrave H 73:28 W60
1M Mark Culshaw Cambridge H 74:14 M55
2M Stuart Bennett Ilford AC 75:26 M65
3M John Borgars Loughton AC 79:27 M75
6W Fiona Bishop Enfield HAC 81:14 W60
B category
1 Ian Richards Steyning AC 70:08 M75
2 Simon Morgan Ilford AC 76:07 M55
3 Tony Wilkinson 80:55 M60

Grazia Manzotti (123)

Fell races

DROGO 10, Drewsteignton, November 12

Overall (16km/536m): 1 M Page (Exe TC) 66:40; 2 C Ayles 67:32; 3 S Minting (Exm, M40) 67:58; 4 M Lesniak (S Molt S) 68:32; 5 M Bruce-White (SWRR) 68:48; 6 T Landy (SWRR, M40) 69:14; 7 A Snook (Axe V, M40) 69:36; 8 R Easterbrook (Teign T, M50) 69:50; 9 S Pole (Dark Pk) 70:27; 10 S Charles-Jones (S Molt S) 71:17; 11 J Pullinger (SWRR) 71:23; 12 W Frewin 71:49

M55: S Scotthorne (L Goat) 78:50

M60: P Merrick 81:34

M65: S Hay (Torr) 87:31

Women: 1 C Walker (Tavis) 74:28; 2 A Jones (SWRR, W40) 76:28; 3 N Savill (SWRR) 76:28; 4 E Debenham (Heughs H, M40) 80:49; 5 C Olford (Teign T) 82:12; 6 C Watkins (Oke, W45) 83:48; 7 S Markwick (Erme V, W40) 85:56; 8 H Harbottle (S Molt S, W55) 86:06

W65: J Reay (Exm) 88:13

DUNNERDALE, Broughton Mills, November 11

Overall (8km/550m): 1 G Dale (Amble) 39:39; 2 J Wright (Amble) 39:50; 3 M Lamb (Kesw) 40:45; 4 M Atkinson (Kesw) 40:47; 5 H Cooling (Howg) 40:55; 6 R Hope (P&B, M40) 41:07; 7 S Leckey (Amble) 41:36; 8 H Stainton (B Combe) 41:57; 9 A Thornton (Howg) 42:10; 10 S Burnstone (Helm H) 42:27

M50: I Holmes (Bing) 43:32

M60: D Griffin (Helm H) 50:51

M70: J Gomersall (Amble) 68:49

TEAM: 1 Amble 10; 2 B Combe 42; 3 Kesw 52

Women: 1 C Taylor (B Comne) 46:52; 2 I Steele 47:43; 3 J Hickman Dunne (Helm H) 49:37; 4 B Halcrow (Amble) 51:31; 5 K Sijpesteijn (Rhay) 51:43; 6 J Gray (Kesw) 52:34

W50: H Elmore (Dark Pk) 53:48

W60: M Ockenden (Bowl) 64:46

TEAM: 1 Amble 17; 2 Helm H 35; 3 Penn 51

NIGHT SUGAR LOAF, Llanwenarth, November 9

Overall (8.8km/350m): 1 M Tame 38:20; 2 O Radford 39:11; 3 T James 39:36; 4 M James (Here) 39:54; 5 B Gibbison (Mynydd D, M40) 40:48; 6 A Tyler (Here, M50) 40:58

M60: A Moir (MDC) 54:53

M70: G Jones (MDC) 72:01

Women: 1 K Ironside 45:24; 2 R Duckworth (U20) 47:58; 3 A Mathew (U20) 48:15; 4 N Taylor (Mynydd D) 49:33

W40: E McWilliams (Mynydd D) 50:58

W50: N Morgan (Chep) 51:12

W60: R Davies (Mynydd D) 63:01

Indoor

GATESHEAD HARRIERS INDOOR SERIES, Gateshead, November 8

U17 mixed events: 60: r5: 1 C Obinna-Alo (Sun, U15W) 7.85

Mixed events: 60: B5: 5 C Kennedy (Gate, M55) 8.44. A12: 2 C Kennedy (Gate, M55) 8.32. PV: 1 T Hill (Darl, U17) 3.80

Men: SP: r1: 1 S Ryan (Gate, M60) 13.45

U15 girls: 60: r1: 1 C Obinna-Alo (Sun) 7.81

Read 58 times

Soccer

How to stop Bellingham? 'You have almost no chance,' say LaLiga players, coaches

How to stop Bellingham? 'You have almost no chance,' say LaLiga players, coaches

EmailPrintOpen Extended ReactionsJude Bellingham stands, arms outstretched, facing the crowd, celebr...

Araújo ignores Gündogan criticism after red card

Araújo ignores Gündogan criticism after red card

EmailPrintOpen Extended ReactionsBarcelona defender Ronald Araújo has declined to respond to teammat...

FA Cup replays to be scrapped from next season

FA Cup replays to be scrapped from next season

EmailPrintOpen Extended ReactionsFA Cup replays will be scrapped from the first round next season as...

2026 FIFA


2028 LOS ANGELES OLYMPIC

UEFA

2024 PARIS OLYMPIC


Basketball

Sources: Butler expected to miss several weeks

Sources: Butler expected to miss several weeks

EmailPrintOpen Extended ReactionsMiami Heat star Jimmy Butler is expected to be sidelined several we...

Sources: Heat's Butler feared to have MCL injury

Sources: Heat's Butler feared to have MCL injury

EmailPrintPHILADELPHIA -- The Heat fear guard Jimmy Butler sustained a possible MCL injury to his ri...

Baseball

How new Yankees have brought the 'Dawgs' out

How new Yankees have brought the 'Dawgs' out

EmailPrintOpen Extended ReactionsNEW YORK -- Alex Verdugo thoroughly enjoyed his first home run in p...

Injury-plagued Red Sox put Whitlock on IL

Injury-plagued Red Sox put Whitlock on IL

EmailPrintOpen Extended ReactionsBOSTON -- Garrett Whitlock was placed on the 15-day injured list We...

Sports Leagues

  • FIFA

    Fédération Internationale de Football Association
  • NBA

    National Basketball Association
  • ATP

    Association of Tennis Professionals
  • MLB

    Major League Baseball
  • ITTF

    International Table Tennis Federation
  • NFL

    Nactional Football Leagues
  • FISB

    Federation Internationale de Speedball

About Us

I Dig® is a leading global brand that makes it more enjoyable to surf the internet, conduct transactions and access, share, and create information.  Today I Dig® attracts millions of users every month.r

 

Phone: (800) 737. 6040
Fax: (800) 825 5558
Website: www.idig.com
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Affiliated